Zuby múdrosti, známe aj ako osmičky, sú naše tretie stoličky, ktoré sa prerezávajú v dospelosti, zvyčajne medzi 17. a 25. rokom života. Nie u každého však rastú bezproblémovo. V niektorých prípadoch môže ich rast spôsobovať bolesť, tlak na ostatné zuby, zápaly a iné komplikácie. Vtedy sa vynára otázka: Kedy je extrakcia zuba múdrosti potrebná?
- Nedostatok miesta v čeľusti: Ak je čeľusť príliš malá, zub múdrosti nemá dostatok priestoru na rast a môže tlačiť na korene susedných zubov, čo môže viesť k bolesti a poškodeniu.
- Nesprávny rast: Zub múdrosti môže rásť krivo, do kosti alebo do susedného zuba. V takýchto prípadoch je nutné ho odstrániť, aby sa predišlo komplikáciám.
- Zubný kaz: Zuby múdrosti sú ťažšie dostupné pre bežné čistenie zubov, a preto sú náchylnejšie na zubný kaz. Ak sa kaz na zube múdrosti nedá ošetriť, je nutné ho extrahovať.
- Infekcie: Čiastočne prerezané zuby múdrosti sú náchylné na infekcie, ktoré sa nazývajú perikoronitída. Tieto infekcie sa prejavujú bolesťou, opuchom a zápalom. V závažných prípadoch môže byť nutná extrakcia zuba.

Extrakcia zuba múdrosti sa vykonáva v lokálnej anestézii, takže zákrok nie je bolestivý. Je to chirurgický zákrok a ako každý zákrok, aj tento má svoje možné následky, ide avšak len o zriedkavé prípady:
- Bolesť: Po zákroku je normálne, že pacient môže pociťovať miernu bolesť, ktorá sa však dá zvládnuť pomocou liekov proti bolesti.
- Opuch: Po zákroku môže opuchnúť tvár a ďasno. Opuch by však mal ustúpiť do niekoľkých dní.
- Krvácanie: Po zákroku môže dôjsť k miernemu krvácaniu, ktoré sa dá zastaviť špeciálnymi želatínovými tampónmi.
- Infekcia: V extrémne zriedkavých prípadoch môže dôjsť k infekcii. Infekcia sa lieči antibiotikami.
V našej ambulancii môžete podstúpiť extrakciu zuba múdrosti ako prevenciu, tak aj v prípade, ak vám už spôsobuje bolesť. Po telefonickej dohode vás ošetríme aj počas víkendov. Objednajte sa na konzultáciu a zistite, či je extrakcia zuba múdrosti aj pre vás to pravé riešenie.